Poolsada sündmust viivad taevalavalt salakambrisse, kirikusse, väravatorni ja mujalegi

Heinakuul Haapsalu linnusehoovis toimuva Joogafestivali tutvustus kõlab ülipõnevalt juba kõnes ning näeb sama välja pildis, seda nii toimumiskohtade kui ka tegemiste nimetuste järgi. Tõsiselt joogast huvitatud inimesele võib tunduda, et ei saagi ennast ära jagada kõigi neid huvitavate ettevõtmiste vahel (tutvu lähemalt SIIN: http://www.joogafestival.ee/programm/ajakava/) Kokku on erinevaid sündmusi peaaegu poolsada! Allpool on kokkuvõtlikku infot neile, kes tahavad teada, mida sellest mitmekesisest programmist oleks hea valida.

Joogat täiendab tants ja muusika

Festivali korraldaja Merit Raju sõnul annab näiteks füüsilisest joogast hästi aimu vabaõhuprogramm taevalaval Haapsalu Piiskopilinnuse hoovis – sealne keskkond sobib nii joogastiilide proovimiseks kui ka niisama tšillimiseks, taimeroogade maitsmiseks ning kogemuste ja elamuste vahetamiseks.

“Oleme igal aastal pisitasa suurendanud tantsuliste tegevuste hulka, sest ühel festivalil tahetakse lisaks joogale õhtupoole ka muusikat ja tantsu,” räägib Merit. “Vaikust ja keskendumist nõudvamad tegevused, näiteks meditatsioonid, tantra rituaal ja veedalikud loengud, toimuvad siseruumides ning meil on pakkuda ka suur saal pehmete istmetega neile, kes on huvitatud joogaga seotud loengutest. Sel aastal on loengutel ka sellised mitte otseselt joogaga seotud teemad nagu veedalik arhitektuur, astronoomia ja ka veedalik lähenemine paarisuhtele. Publiku soovil, mille kohta kogume igal aastal tagasisidet, on meil sel korral edasijõudnutele ehk juba jooga praktiseerijatele spetsiaalselt mõeldud programmipunktid –peaesineja meditatsiooniloengud.”

Osad joogastiilid on füüsiliselt aktiivsemad näiteks vinyasa, ashtanga, teised jällegi staatilisemad ja rahulikumad nagu krija hatha, Šivananda jt.  Lisaks n-ö vahepealsed stiilid: kundalini jooga, tantsujooga, paarijooga, mõned aga pakuvad hoopis teistmoodi elamusi nagu näiteks joogalik sügav lõdvestus, akrojooga, sufide pöörlemismeditatsioon ja tantra rituaalid – viimased on igal aastal olnud festivalil pilgeni täis.

Paarijooga kõlab kutsuvalt

“Paarijooga on kaunis harjutuste seeria, mille läbi saab kahe inimese vahel luua suuremat usaldust ja kindlustunnet, sügavamat armastust ning teineteise paremini mõistmist, äratada intiimsust ja luua harmooniat,” selgitab selle läbiviija Karolin Tsarski. “Samas võib paarijoogaga liituda ka üksinda ning leida partner kohapeal, tunda end vabalt ning kogeda koosloomise rõõmu. Paarijooga lõpus teeme imeilusa südamemeditatsiooni, mis aktiveerib tänulikkuse, alandlikkuse ja tingimusteta armastuse.”

Eelmisel aastal õpetati paarijoogat tantrafestivalil ning siin on üks kogemus läbi osaleja silmade: “Käisime paaride joogas ja meditatsioonis ning ma võin öelda, et see oli üks erilisemaid asju, mida me Oskariga üldse kunagi teinud oleme. Ja me oleme teinud väga palju erilisi asju! Me ei ole kunagi mingid kuivikud olnud, suhe on alati olnud täis kirge ja samas emotsionaalseid hetki. Ometi oli see midagi täiesti püha ja ilusat, mida me enne polnud kogenud. See viis kõik hoopis teisele tasandile. Juba teineteisele kümneminutiline silma vaatamine annab hämmastavaid tulemusi! Sinna juurde tantrajooga ja meditatsioon, millest me kuulnudki polnud. See oli võimas kogemus ja teeksin seda iga kell uuesti ja uuesti. See oli absoluutselt võimas!”

Õpetajad on tuntavalt karismaatilised

Kui valikutes lähtuda õpetajatest, nendega kaasas käivast aurast ja ootajatest, siis ütleb Merit Raju nii: „Ingvar Villidol ja Jocke Salokorpil on oma fännid, seetõttu ootame neid õpetajaid igal aastal tagasi. Oma eriline aura on kindlasti Liina Ravneet Elvikul, Almer Jansul ning “joogaõdedel” Gerli ja Ereli Järvel. Ka välisesinejad on kõik valitud eelkõige karisma järgi.

Meie programmi kompu sel aastal, lisaks peaesinejale, on Jocke Salokorpi ja Jagaspace Acousticu ühisetteaste ehk ashtanga mänguline tund elava muusika saatel Haapsalu linnusehoovi murul. Teine kompu on festivali viimane etteaste – gongi- ja kristallihelide kontsert Haapsalu Toomkirikus, mis asub samuti Haapsalu Piiskopilinnuse müüride vahel nagu festivali põhialagi.”

Ka joogas on piiripidamine vajalik

Kindlasti võib tekkida küsimus, et mitu erinevat stiili võiks üks huviline päevas läbi proovida ja kas tuleks arvestada kokkusobivusega, et kas pöörlemisele võiks järgneda paari tunni pärast vaikne sisemise väe äratamise meditatsioon ja siis väelaulud?

“Eks see erinevate joogastiilide kombineerimine ole natuke nagu erinevate alkohoolsete jookide tarbimine sama päeva jooksul – suurtes kogustes võib tekitada iiveldust ja peavalu! Seetõttu soovitame piisavalt vett juua ning kombineerida füüsilist joogat siseruumi töötubade ja loengutega, lisaks puhkepauside ja toidunautimisega. Joogahuviline peaks enda jaoks lihtsalt valima selle, mis hetkel tundub, et kõige enam huvitab. Ma arvan, et füüsilise poole pealt üks rahulikum stiil ja üks intensiivsem stiil päevas on juba piisav kogemus, mida võrrelda,” soovitab Merit.

Tema hinnangul on huvitavalt kujunenud välja see, et naistele spetsiaalselt mõeldud töötube jätkub tervesse esimesse päeva ja kõik perekonnaga seotud teemad on koondunud Salakambrisse: paarijoogast rasedate, beebide ja lastejoogani.

Teadmiseks hetkeseisust valikute tegemisel

Festivalipassi ja päevapiletiga saab osaleda vabaõhuprogrammis ning see annab ka soodustuse siseruumi töötubades (lisapanus on 2 eurot siseruumi sündmusele kestusega 90 minutit).

Festivali eel hakkab siseruumide töötubade ja loengute lisapiletite eelmüük 1. juunist Piletilevi vahendusel. Mõned sündmused on varasematel aastatel festivali alguseks olnud peaaegu välja müüdud. Seepärast, kui on kindel soov millestki osa võtta ja kohapeal järjekorras seista ei soovi, soovitavad korraldajad pileti juba ette varuda.

“Oleme vahel ikka lubanud natuke rohkem inimesi saalidesse, kui mugav oleks, ja oleme ka kahel aastal teinud osalejate soovil lisasündmuse: ühel aastal gongikontserdi kirikus ja teisel korral naiselikkuse töötoa,” lisab Merit Raju. “Müügis on ka üksikud VIP-passid, mis annavad vaba sissepääsu nii Piiskopilinnuse õuel kui ka siseruumides toimuvatele sündmustele. Siis saab tõesti täiesti vabalt vastavalt meeleolule ja ilmale valida endale just hetkel sobiva go-with-the-flow kulgemise. Näiteks eelmisel aastal oli erakordselt palav ilm, olime tellinud festivalialale dušid, mida aktiivselt kasutati ja telgid, mille all joogagati, kuid enamik osalejaid kogunes kultuurikeskusesse, kus meie siseruumi sündmused toimusid.”

Basaaril osalemine on ilma festivalipassita, samuti saab uudistada linnusehoovi väravatorni programmi ilma piletita. Võimalik on osta pilet ka ainult üksikutele siseruumi sündmustele ilma festivali peaalal osalemata. Sellisel juhul on ühe loengu või töötoa pileti hind 12 eurot.