Töötoad ja kontserdid

LAUPÄEV

 

L 12.00–13.30 Helisaal

FESTIVALI AVAMINE

SUHTED: MUUTUS JA VÕIMALUS Satyaa & Pari / Saksamaa

Isikuvabadus, seksuaalne vabadus, vabadus iseenda jaoks… või hoopis vabadus iseendast? Satyaa ja Pari, paljudele tuntud kui „mantraid laulev paar” – kes festivali ajal 24. jaanuaril, muide, oma 20. pulma-aastapäeva tähistab – on pärast Indias abiellumist maailmas koos reisinud aastaid. Aastaid on nad olnud ka koos Oshoga, möödunud sajandi ühe kõige kompromissituma ning siin-ja-praegu kohaloleva müstikuga, kelle seisukohtade üle on palju vaieldud ning kelle vaated tõelise armastuse, seksuaalse vabanemise ja eriti inimestevaheliste suhete kohta on ülimalt põhjapanevad. Me kipume jagama Üksolemist vastandlikesse paaridesse nagu armastus ja seks, meel ja hing, jumal ja saatan, maa ja taevas, mateeria ja vaim ning just sellega kutsume ise oma ellu enamiku hädadest. Osho, nagu ka paljude teiste tarkade ja müstikute eesmärk,s oli juhatada meid meie südames ja olemuses valitsevasse kõikehõlmavasse Üksolemisse. Me ise vastutame täielikult kõige eest ning „teistel” oleks aeg lõpetada selle määratlemine, kes me oleme. Just selles ongi erinevus. Olles seda mõistnud ning aru saanud ka iseenda täielikust vastutusest kõige oma elus toimuva eest, saame öelda: „Jah, on võimalik olla üksi ja õnnelik ning on võimalik olla ka suhtes ja piiritult õnnelik!” Südames metsik ja vaba, võta rõõmuga igal hetkel vastu kingitused, mida elul sulle anda on!

NB! Töötuba toimub inglise keeles eestikeelse tõlkega.

 

 

L 14.00–15.30 Tantsusaal

JOOGA NIDRA KOGEMUS Helena Lass

Inimene magab umbes kolmandiku ööpäevast. Uneaeg on see, mille jooksul me kõige paremini puhkame ning millal ajus töödeldakse läbi möödunud päeva jooksul toimunu. Helena Lass viib läbi sügava lõdvestumise tehnika, mida nimetatakse ka joogalikuks puhkuseks. See erineb magamisest selle poolest, et säilib teadvustamisvõime, sügava une sarnanevasse lõdvestusse jõutakse kiiresti, paranevad mälu ja keskendumisvõime. Jooga Nidra tähendab oskust efektiivselt puhata, kusjuures 1 tund võrdub 4 tunni tavapärase unega.

 

 

L 14.00–15.30 Tarkusesaal

TIIBETI JANTRAJOOGA: IIDNE TARKUS TÄNAPÄEVA MAAILMAS – Maaja Zelmin

Tiibeti Jantrajooga (Trulkhor) ehk jooga läbi liikumise on teadaolevalt vanim joogasüsteem, mis on muutumatuna säilinud nii kirjaliku ürikuna kui ka katkematu elava õpetuse liinina õpetajalt õpilasele. Põhinedes 8. sajandil Tiibetis kirja pandud budistlikule tekstile, võib jantrajoogast leida hatha joogaga sarnaseid harjutusi, ent erinev on rõhuasetus ja sooritamisviis. Jantrajoogas on kokku 108 harjutust, mis hõlmavad nii dünaamilisi liikumisi (jantraid) kui erinevaid pranajaamasid. Iga jantra koosneb seitsmest faasist, milles keha liikumine on peenekoeliselt seotud hingamisega. Nii liikumine kui asendis püsimine toimub kindla aja jooksul. Jantrajooga aitab harjutajal ületada keha ja energia ebakõladest tulenevaid takistusi, õige harjutamise korral on võimalik paraneda füüsilistest haigustest. Harjutusi, kus liikumine on ühenduses hingmisega, soovitavad tiibeti arstid mõningate haiguste puhul ka osana ravist.

Rohkem infot jantrajooga rahvusvahelisel kodulehel: www.yantrayoga.org

 

 

L 14.00–15.30 Rahusaal

ART OF LIVING: ELAMISE KUNST „ÕNNE KURSUS” – Anna Rõbaltsenko ja Veronika Krassavina

Millest sõltub õnnetunne ja miks me unustasime, kuidas olla õnnelikud? Ei ole võimalik olla õnnelik teadmata meele käitumise reegleid ja oskamata neid juhtida. Praktilisel loengul räägime meele käitumise seadustest, energiaallikatest ja muust, lisaks teeme harjutusi (jooga toolil), hingamisharjutusi pranajaamasid ja lühikese meditatsiooni. Tule ja koge Õnnetunnet.

NB! Töötuba toimub eesti ja vene keeles.

 

 

L 15.30–17.00 Helisaal

JOOGALIK TOITUMINE – Jocke Salokorpi

Joogalik toitumine on söömine parima tervise ja tulemuslikkuse nimel. Loengus räägib Jocke Salokorpi oma erinevatest toitumiseksperimentidest. Ka tutvustab ta toitumisviisi, mis suurendab tulemuslikkust, on lihtne ja nauditav ning eetiline ja jätkusuutlik ka laiemas plaanis. „Aastatepikkuse joogapraktika käigus olen hakanud mõistma õige toitumise tähtsust. Tunnen, et toitumine on suur osa sellest, mida peame joogaõpilastena enestele selgeks tegema. Selle all pean silmas läbi oma keha kogemist. Kui hakkasin toitumist endale sel viisil umbes neli aastat tagasi selgeks tegema, olin hämmingus. Ma ei arvanud, et toitumise mõju võib olla nii suur. Mõistsin, et see on tõepoolest joogapraktika osa ja kui sa seda eitad, teed oma joogatee asjatult keerulisemaks. Loengus jagan kõike, mida olen õppinud, nii et sa ei pea tegema läbi vigu, mida mina olen teinud. Toon ka näiteid, et saaksid ideid, kuidas muudatustega alustada.”

 

 

L 16.00–17.30 Tantsusaal

YIN JOOGA – Temea

Joogaharjutused saab jagada yin ja yang stiilideks. Enamikus joogastiilides viljeletakse yang tüüpi harjutusi, mis keskenduvad lihaste tööle. Yin jooga keskendub lihaste asemel sidekoe venitustele ja tugevdamisele. Erilist tähelepanu pööratakse puusade venitustele, et vähendada nendes pinget. Yin jooga on rahulik joogastiil, kus asendeid hoitakse tavalisest kauem – 2–5 minutit. Suurem osa harjutusi tehakse matil, pole vaja kasutada palju lihaste jõudu. Läbi joogaasendite toimub juhitud lõõgastus ning meditatsioon, mille eesmärgiks on saavutada füüsiline ja vaimne tasakaal.

 

 

L 16.00–17.30 Tarkusesaal

LÕDVESTUMISE KUNST – Toomas Õunap

Kunsti pingutada õpetatakse meile maast madalast. Seda õpetavad meie vanemad, õpetajad, koolid ja koolitajad ning ühiskondlik arvamus. Õpetuse teist pool ehk kuidas peale pingutust või intensiivset päeva lõdvestuda, peetakse tavaliselt iseenesest mõistetavaks. Seda senini, kuni avastame, et ei oska või ei suuda ennast enam piisavalt lõdvestada või välja puhata. Joogid on tuhandete aastate jooksul uurinud inimest ja välja arendanud spetsiaalsed tehnikad keha tugevdamiseks, pingete vabastamiseks ja ka keha lõdvestamiseks. Õpitoas jagan väikest osa nende väärtuslikest teadmistest, kuidas lõdvestuda, teiega.

 

 

L 16.0017.30 Rahusaal

HELI, KÄTEASENDITE JA HINGAMISE TERVENDAVAD TEHNIKAD JOOGAS JA TANTRAS Atis Zarinš / Läti

Heli ja vibratsioon olid braahmanide peamised tööriistad universumi loomisel. Meid mõjutavad nii meie enda meele loodud kui ka elukeskkonnast tulevad jämedama- ja peenekoelisemad helivibratsioonid. Heli, mida kasutati loomisel, saab kasutada ka korrastamiseks ja loodusega taasühinemiseks. Kui kombineerida õiget heli käteasendi mudraga ja täita see elujõu praanaga, on tervenemine veelgi tõhusam. Atis Zarinš selgitab, milline bija mantra on seotud missuguse siseelundi või kehaosaga ning milline mudra toob samasugust kasu. See on praktiline seminar, mille käigus loitsitakse bija mantraid koos mudrade ja hingamistehnikate pranajaamadega.

NB! Töötuba toimub inglise keeles eestikeelse tõlkega.

 

 

L 17.15–19.30 Lõdvestustuba

SUPER HINGAMISE TÖÖTUBA – Alar Tamming

Maksimaalselt 20 inimest eelregistreerimisega aadressil regina@joogafestival.ee.

Töötuba on täis!

NB! Hilinejaid töötuppa ei lubata!

Super Hingamine on umbes 2 tundi kestev hingamisprotsess, mis kasutab erinevate hingamiskoolkondade parimaid võtteid (holotroopne hingamine, transpersonaalne hingamine, transformatiivne hingamine) ning aitab hästi kiiresti viia organismi nn superseisundisse, kus on tasakaalus nii mõistus, keha kui tunded. Super Hingamise puhul kasutatakse blokkide läbimiseks mitmeid tehnikaid, näiteks muusikat ja kehateraapiat. Erinevalt teistest hingamistehnikatest on hingamise rütm ette antud ja kogu protsess toimub etteantud süsteemi alusel. Hingamisel osalejal peaks olema viimasest söögikorrast möödas vähemalt kolm tundi. Alar Tamming soovitab seda hingamist kindlasti proovida, sest ükskõik mis siin kirjutatud, ei anna see seda positiivset kogemust, mida on võimalik saada näiteks lõunatamise asemel hoopis hingama tulles.

 

L 17.30-18.30 Helisaal

PRAKTIKU KOGEMUS – Vaimu võimustamine joogaga – Allar Jõks

Doris Kareva on kirjutanud:
„Kõik, mida vajad, tuleb su juurde
ühel või teisel varjatud kujul.
Kui tunned ta ära,
saab ta su omaks.
Kõik mida tahad, tuleb su juurde,
tunneb su ära ja saab sinu osaks.
Hinga, loe kümneni.
Hind selgub hiljem.“
Loengus kirjeldan, kuidas jooga tuli mu ellu ja miks on ta saanud osaks minust. Ja mis on kõige selle hind.

 

L 18.00–19.30 Tantsusaal

TANTSUJOOGA – Liina Ravneet Elvik

Tantsujooga õpitoas tunneme rõõmu oma kehast ja lubame hinge meele köidikutest välja pidutsema ja särama. Sirutame keha voogavate venitustega avatuks, aktiveerime ta erinevatest tantsustiilidest inspireeritud harmoonilise liikumise harjutustega säbrutama, laseme end vabasse tantsu, et leida üles oma rütm ja lugu ning rännata kosmosesse, lendame läbi maandava liikumise tagasi maa peale, laseme kogetul läbi sügava lõdvestuse kehasse settida ja lõpetame ühe ilusa ja ülendava liikuva meditatsiooniga. Seda kõike eriliselt kauni, väeka ja kaasahaarava joogamuusika saatel. Kõik Shaktid ja Shivad on oodatud nautima, et tantsides see imeline laupäev lõpule saata!

 

 

L 18.0019.30 Tarkusesaal

LOENG: PAREM TEADLIKKUS, SUUREM PRODUKTIIVSUS – Helena Lass

Teadlikkus on üks inimese kõige erilisemaid võimeid ning selle potentsiaali oskuslikum kasutamine annab hüppelise elukvaliteedi muutuse. Helena Lass räägib, kuidas teadlikkuse kasutamine on seotud keskendumisega, suutlikkusega orienteeruda infost üleküllastunud maailmas ning mis seda tavaliselt takistab. Ta juhendab ka praktikaid, kuidas oma teadlikkust tahtlikult suunata ning suuremal määral enda juhtimise alla saada.

 

 

L 18.0019.30 Rahusaal

YIN-YANG JOOGA KOOS ELAVA MUUSIKAGA – Liina Tael ja Eli Salzman

Liina Taela jooga loob tasakaalu ja harmooniat kehas ja meeles, kombineerides passiivse ja mediteeriva yin jooga sügavaid venitusi vinyasa jooga (yang) voolava ja dünaamilisema rütmiga. Eli Salzman toetab ja kannab su liikumist ning vaikusepause elava muusikaga, kasutades peamiselt oma häält ja süntesaatorit. Liina ja Eli jooga ja muusika kooslus on kutse aega maha võtta, et õppida hoidma tasakaalu ning looma  tugevust ja paindlikkust ilma liigset jõudu kasutamata.

 

 

L 20.0022.00 Helisaal

SATYAA & PARI KONTSERT

Satyaa & Pari muusikaline koosloomine sai alguse 1990-ndatel aastatel Papaji ashramis Indias. Nende muusika koosneb enamasti nende endi loodud väe- ja pühenduslauludest ning kaunitest traditsionaalsetest bajanitest. Nende CD “Surrender” on rahvusvahelistes joogaringkondades üks enim müüdud album. Satyaa & Pari jumalik ja ülendav muusika kutsub kaasa laulma ning avab ka kõige kinnisema südame armastusele ja rõõmule. Nende muusika ongi kutse saada kontakt oma sisemise mina ja iseenda jumalikkusega. Kirtani laulmine on ilus viis avada oma süda ja lasta oma teadlikkusel laieneda. Pühade mantrate helid aktiveerivad ja aitavad suunata inimese vaimse energia tema kõrgematesse energiakeskustesse. Seetõttu annabki kirtani laulmine suurepärase enesetunde ja kogub üha enam populaarsust. 

 

 

PÜHAPÄEV

 

P 12.00–13.30 Helisaal

TAEVALIKU NAISELIKKUSE NÄOD – Brenda McMorrow

Taevaliku naiselikkuse näod on teekond mantrate ja väelaulude abiga läbi Ema erinevate tahkude. Shakti, universumi jõud, mida esindavad hindu kolmainuse kolm peamist jumalannat: Saraswati, Lakshmi ja Kali/Durga. Läheme muusikalisele rännakule nende jumaliku naiselikkuse erinevate tahkude kaudu, mis peituvad meis kõigis.

NB! Töötuba toimub inglise keeles eestikeelse tõlkega.

 

 

P 12.00–13.30 Tantsusaal

108 PÄIKESETERVITUST KOOS GONGIGA – Natalie Sanna ja Kaia Karjatse

Päike on peamine energia ja valguse allikas maal. Tuhandeid aastaid on eri kultuurides pöördutud päikese kui jumala, spirituaalse ja materiaalse südame poole. Päikest on kummardatud kui eluloojat. Joogamaailmas on levinud traditsioon, et tähtpäevadel sooritatakse rituaal 108 päikesetervitusega. Number 108 on paljudes uskumustes püha ja maagiline number. Sooritades 108 päikesetervitust, viime me oma energia kõrgemale tasemele, puhastame ja tugevdame endid nii füüsiliselt kui mentaalselt ning oleme kõrgematele vibratsioonidele vastuvõtlikumad. Gong on püha pill, mida on iidsetest aegadest kasutatud ühenduse saamiseks kogu maailma terviklikkusega. Gongihelid muudavad füüsilisel tasandil ajulainete võnkesageduse tavapärasest madalamaks, ajupoolkerad tasakaalustuvad, andes võimaluse häälestuda parema ajupoolkera intuitiivsemale loomingulisemale tarkusele. Gongihelide abil teeme rännaku endasse, et saada kokku oma sisemise tarkusega. Helide ookeanis rahuneb närvisüsteem, vabanevad lihaspinged ja tasakaalustub keha alusrütm.

 

 

P 12.00–13.30 Tarkusesaal

HIINA MEDITSIINIS IGAPÄEVASELT KASUTATAVAD TAIMED, MIS AITAVAD TUGEVDADA JA LIIKUMA PANNA ENERGIAT – Rene Bürkland

Hiina traditsioonilises meditsiinis (HTM) on taimi kasutatud aastatuhandeid ning taimravi peab HTM üheks kõige tugevama toimega ravimeetodiks. Taimede abiga saab taastada nii tervise jaoks vajaliku energia takistusteta voolamise kui yini ja yangi tasakaalu. Igal taimel on oma iseloom ja omadused, iga taim mõjutab kindlat elundit ja energiakanalit. Ükski neist pole halb, küll aga sõltub tulemus sellest, kuidas ja kellel taimi kasutada. Valesti tarvitades võime oma kehale ka halba teha. Hiina meditsiin tunneb ja kasutab samuti Eestis kasvavaid taimi, näiteks võilille, kibuvitsa, rabarberit, krüsanteemi. Loengus tuleb juttu nii neist kui Hiina taimedest. Sellest, mida energia tugevdamiseks ja liikuma panemiseks iga päev kasutada, kuidas taimeteesid valmistada ja tarvitada, mismoodi ja milliseid elundeid taimed toetavad.

 

 

P 12.00–13.30 Rahusaal

NAISE TERVIS Linda Zarina / Läti

Tänapäeva ühiskonnas elav naine on erinevatel põhjustel – olgu see sobimatu menüü ja toitumisharjumused, emotsionaalne tasakaalustamatus, suhteprobleemid või katsumused tööl – kaotanud oma loomuliku ühenduse looduse ja tema tsüklitega. Kaasaegses maailmas toovad need põhjused ilmselgelt kaasa ka günekoloogilisi haigestumisi ebakorrapärasest menstruatsioonist kuni tõsiste onkoloogiliste haigusteni välja. Linda Zarina jagab oma loengus veedalikke nõuandeid, mis on vajalikud ja aitavad naistel taas ühenduda looduse ja tema tsüklitega. Korrapärasel kasutamisel võivad need praktilised sammud osutuda nii ravivaks kui ka ennetavaks.

NB! Töötuba toimub inglise keeles eestikeelse tõlkega.

 

 

P 13.15–15.30 Lõdvestustuba

SUPER HINGAMISE TÖÖTUBA – Alar Tamming

Maksimaalselt 20 inimest eelregistreerimisega aadressil regina@joogafestival.ee.

Töötuba on täis!

NB! Hilinejaid töötuppa ei lubata!

Super Hingamine on umbes 2 tundi kestev hingamisprotsess, mis kasutab erinevate hingamiskoolkondade parimaid võtteid (holotroopne hingamine, transpersonaalne hingamine, transformatiivne hingamine) ning aitab hästi kiiresti viia organismi nn superseisundisse, kus on tasakaalus nii mõistus, keha kui tunded. Super Hingamise puhul kasutatakse blokkide läbimiseks mitmeid tehnikaid, näiteks muusikat ja kehateraapiat. Erinevalt teistest hingamistehnikatest on hingamise rütm ette antud ja kogu protsess toimub etteantud süsteemi alusel. Hingamisel osalejal peaks olema viimasest söögikorrast möödas vähemalt kolm tundi. Alar Tamming soovitab seda hingamist kindlasti proovida, sest ükskõik mis siin kirjutatud, ei anna see seda positiivset kogemust, mida on võimalik saada näiteks lõunatamise asemel hoopis hingama tulles.

 

 

P 14.0015.30 Tantsusaal

ASHTANGA JOOGA MEESTELE Jocke Salokorpi

Ashtanga vinyasa jooga on dünaamiline füüsiline joogastiil, mis põhineb traditsioonilisel ashatanga jooga süsteemil, mida on kirjeldatud Patanjali suutrates. Ashtanga jooga eesmärk on puhastada keha ja meelt ning seda teeb ashtanga jooga tõeliselt efektiivselt. Keha puhastamise all peetakse silmas füüsilist ja ka emotsionaalset keha. Ashtanga jooga “viib prügi välja” – teadlik ujjayui hingamine ja spetsiaalne joogaasendite asanate järjestus, mis muudab keha avatumaks ja painduvamaks, paneb higistama nii nagu sa seda joogast kunagi oodata ei oskaks.

 

 

P 14.0015.30 Tarkusesaal

VINYASA JOOGA – Gerli ja Ereli Järv

Mõnusalt dünaamiline vinyasa jooga tund, mille tähelepanu keskpunktis on õlgade, rindkere ja selja avamine. Loome ruumi ja avarust oma südamekeskuses, et sinna mahuks rohkem armastust nii iseenda kui teiste vastu.

 

 

P 14.0015.30 Rahusaal

ART OF LIVING: AJURVEEDA – VÕTI JOOGA SÜGAVUSE SAAVUTAMISEKS – Anna Rõbaltsenko ja Veronika Krassavina

Ajurveeda on aja jooksul hästi järeleproovitud tervise eest hoolitsemise viis, mis aitab toetada keha ja meelt looduslike kaasasündinud põhimõtete läbi, tuues inimese tagasi iseenda juurde. Ajurveeda ja jooga on õed teaduses. Indias peetakse tähtsaks tutvuda enne joogaga alustamist ajurveedaga, et valmistada keha joogaks ette. Praktilises loengus saame teada, kuidas hoida tasakaalus oma keha ja meel ning täiendada joogapraktikat ajurveeda teadmistega kehatüüpidest doshadest. Räägime lihtsatest meetoditest ja nippidest toitumises ning eluviisis, et tagada ühtsus kõiges.

NB! Töötuba toimub vene keeles eestikeelse tõlkega.

 

 

P 16.0018.00 Helisaal

FESTIVALI LÕPETAMINE

BRENDA MCMORROW KONTSERT

Kirtanilaulja Brenda McMorrow avab inimese tõelist olemust läbi helide väe ning jagab kuulajatega ainulaadset segu rahvamuusikast inspireeritud viisidest, maailma rahvaste rütmidest ja pühadest India mantratest. Tema loomingut on avaldanud White Swan Records, kes on andnud välja ka Deva Premali muusikat. Ta on esinenud koos Grammy auhinna võitja tšellist David Darlingiga, kõrgelt hinnatud kirtanimuusikute Jai Uttali, Wah!‘i, David Newmani, Girishi ja Dave Stringeriga. Teda on kutsutud esinema bhakti jooga festivalidele Põhja-Ameerikas, Euroopas ja Aasias. Tallinnas on Brendaga koos laval Rafa Martinez – löökriistad, vokaal; Eli Salzman – klahvpillid, kitarr, vokaal ja Matthias Roth – bass, vokaal.

Kuula SIIT