Eesti pillimeistri käe all valmivad müstilised instrumendid

Taevalava töötubaPillimeister Marek Kukk ja Iida-Leena Allik musitseerivad Joogafestivalil Haapsalus isevalmistatud helitonidel. Tegemist on terasplekist meloodiliste trummidega, mille kõlaspekter on iga pilli puhul erinev.

Esimene tutvus helitoniga oli Iida-Leena Allikul mõned aastad tagasi Viljandi folgil, kus sõber Marek Kukk sellel musitseeris. „Mind lummas tema pilli kõla ja välimus ning soovisin selle mängimist ise proovida. Esimeste heli- ja rütmikombinatsioonide kätte saamiseks kulus terve päev. Marek sai mu pusimise üle päris kõvasti naerda, kuid mina ei andnud alla. Ütleme nii, et helitoniga sõbraks saamine võtab omajagu aega,“ meenutas Allik oma esimest kogemust väikse muigega suunurgas ja lisas, et elukutseliste muusikute rütmispektrini küündimiseni on veel pikk tee. Tänaseks võnguvad noorte muusikainstrumendid juba armastuse sagedusel.

Kõik käsitööna valminud pillid on erineva kõlaga. „Igasse nooti on sisse häälestatud mitu erinevat nooti, mida on võimalik mängida nii koos kui eraldi. Instrumendi muusikalise heli parameetrid saab selle tellija valida vastavalt eelistusele. Marek vormib need siis spetsiaalse arvutiprogrammi ning toru ja haamri abil. Helitonil on võimalik mängida erinevaid oktave, kvinte, tertse, akorde. On ka kromaatilist jada, kõik noodid resoneerivad, pead vaid selle õige resonantsi astme ära tabama, et õige kõla välja tuua,“ selgitas Allik.

„Omaette teema on pilli üleüldine kvaliteet, mille all võib silmas pidada näiteks seda, kui pikalt erinevad noodid kõlavad, kas heli on pigem metalsem või keraamilisem ning kaua heliton hääles püsib. Üks võib-olla veidi vähem olulisem faktor on ka selle välimus, mis esialgu meenutab paljudele grilli või ufot.“

Kuigi pilli valmimise saladustesse pühendab meister oma armsamat küll, siis ise meisterdama ta seda siiski ei kipu. „Helitoni tegemine nõuab väga palju füüsilist jõudu ja on randmetele kurnav, lisaks käib sellega kaasas väga suur müra, seega päris kortermajas tööd teha ei saagi. Mina annan rohkem nõu pilli välimuse ja kõla teemadel,“ jääb Iida-Leenale nauding musitseerimisest.

Väikese eelaimduse joogafestivalil toimuma hakkavast saab selle nädala neljapäeval Tallinnas Solarise keskuse aatriumis kell 15.00 ja 16.00, kus Marek Kukk ja Iida-Leena Allik oma pillidel musitseerivad.

Joogafestival „Heli ja vaikus“ toimub Haapsalu linnusehoovis 26.-27. juulil. Parimad õpetajad Eestist ja välismaalt, väemuusika kontserdid, tervisekaupade bazaar, maitsev toit ja lasteprogramm. Loe lisa www.joogafestival.ee.